שמאי רכב

אז מהו בעצם שמאי רכב? במה הוא מטפל ואילו עניינים נחשבים כרלוונטיים אליו? מסתבר שבמקרים רבים אנחנו נפגוש ואף נזדקק לאיש מקצוע כזה, אפילו אם ביומיום, יהיה לנו קשה להגדיר מה בדיוק הוא עושה. אז זה הרגע להבין קצת יותר על שמאי הרכב.

מהי שמאות?

שמאות היא תחום העוסק בהערכת שווי כספי, בין אם מדובר ברכוש או בנזק הנגרם לרכוש מסוים, כולל עלות תיקונו. כיום מקצוע השמאות נחשב למקצוע מבוקש. מוסדות רבים משתמשים בשירותם של שמאים, וביניהם בנקים, חברות ביטוח, מוסדות ממשלתיים, בתי משפט, חברות מסחריות ועוד.

אז מיהו שמאי רכב?

לאחר שהבנו מהי שמאות, ברור מהו שמאי רכב: האדם שאחראי על הערכות השווי השונות. מקצוע השמאות נחלק לכמה מקצועות משנה:

  • שמאי מקרקעין - מעריך את שווים של נכסי מקרקעין
  • שמאי רכוש - מעריך את שוויו של רכוש פרטי (מטוס למשל) ונזקים שנגרמו לו
  • שמאי ימי - עוסק בהערכת שווים של כלי שיט ומטענים ימיים
  • שמאי חקלאי - מעריך את שווים של גידולים חקלאיים והנזקים הנגרמים לגידולים
  • סוקר - מעריך סיכונים עבור חברות ביטוח ונותן המלצות להקטנת הסיכון
  • שמאי רכב - תפקידו לקבוע שווי לכלי רכב

בשנת 1950 הוקם האיגוד הישראלי של שמאים ובוחנים. בתחילת דרכו מנה 18 שמאים בלבד, אך כיום הוא גדול ו-וותיק מאוד. חברים בו שמאים עצמאיים ושכירים והוא זה שנותן להם גב וקובע את כללי האתיקה בהתנהלותם.

האיגוד אחראי בין השאר על וועדות מקצועיות המטפלות במחלוקות מקצועיות בהן נתקלים שמאים, בעבודה מול בעלי מקצוע אחרים: חברי איגוד המוסכים, חברות ביטוח, עורכי דין ועוד. הנהלת האיגוד אחראית גם על שמירת טוהרו של מקצוע השמאות.

תפקידו של שמאי רכב בפועל

כאמור, שמאי רכב קובע הערכה כספית לכלי רכב שונים. השמאי יקבע את עלות התיקון של רכב שנפגע בתאונה – בצורה אובייקטיבית לחלוטין. בנוסף, שמאי הרכב יקבעו את מחיר השוק של רכב משומש, את שיעור ירידת ערך הרכב עקב נזקים שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים ואת שוו?י של רכב חדש או משומש, במידה ויש בו נזקים או פגמים.

מה צריך כדי להיות שמאי רכב?

אדם המעוניין לעסוק בתחום שמאות הרכב, כדאי לו לאהוב עד מאוד את התחום ואת עולם הרכב. בתחום זה חייבים להיות מדויקים ואובייקטיביים ולא פחות חשוב: לעבור לימודי תעודה אשר נמשכים קרוב לשנתיים.

הנושאים הנלמדים בקורס שמאות הרכב רבים מאוד, וכוללים מושגים מעולם המדעים המדויקים, מהמכניקה של הרכב, מעולמם של חוקרי התאונות ואף מתחום הצילום. לכן, אם אתם מעוניינים בקריירת השמאות, דעו כי לא מדובר במקצוע פשוט כלל.

מתי תזדקק לשירותיו שמאי הרכב?

בשעה טובה, החלטת לקנות רכב. לא תסגור את העסקה לפני שהרכב עבר בדיקה. מכוני רישוי שעורכים בדיקות לפני קניית רכב, מעסיקים במחלקה המיועדת לכך צוות עובדים מיומן, הכולל מהנדס רכב ושמאי רכב – שמחליטים מה מצבו. מקום נוסף בו אתה עלול לפגוש שמאי רכב הוא אחרי תאונה, חלילה וחס, אז בעל המקצוע יקבע את עלויות הנזק.

מוסכים ושמאים

מוסכים הם מקום נוסף בו תפגשו את שמאי הרכב. היה ורכבכם נפגע בתאונה, חברת הביטוח שלכם תרצה להעריך את שווי הנזק. חברת הביטוח יכולה לשלוח מטעמה שמאי רכב, אך גם אתם יכולים להשתמש בשירותי שמאות של בעל מקצוע מטעמכם.

לאן נוסעים מכאן? לרשתות מכוני הרישוי המובילות...

דינמומטר
טכנוטסט
קומפיוטסט
Rent a Car - השכרת רכב Car Sale - מכירת רכב ליסינג תפעולי

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון