המכון הרפואי פסל לכם את הרישיון נהיגה? כך יש לפעול

רישיון הנהיגה שלנו משמש אותנו למגוון של משימות והופך את חיי השגרה להרבה יותר נוחים. פסילת רישיון נהיגה היא ללא ספק אירוע לא נעים עבור כל מי שמשתמש ברכב שלו ברמה היום-יומית – בהגעה לעבודה ואפילו לצרכי עבודה כדוגמת נהגי משאיות, נהגי אוטובוסים ועוד. יחד עם זאת – במידה ונפסל רישיון הנהיגה שלכם – אל תאבדו תקווה, כי יש מה לעשות כדי להשיב אותו אליכם בהקדם האפשרי.

מה הן הסיבות העיקריות לשלילת רישיון נהיגה?

שלילת רישיון נהיגה מתרחשת כתוצאה מ-3 גורמים עיקריים:

  • פסילת רישיון נהיגה על רקע בריאותי - מבוצעת על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וממונה על ביצוע הבדיקות הרפואיות והנפשיות לנהגים. המרב"ד מעביר את המלצתו לרשות הרישוי, שנדרש לקבל את ההחלטה הסופית ולהעבירה לנהג.
  • פסילת רישיון מסיבה של צבירת נקודות – על כל עבירת תנועה, קטנה כגדולה, נרשמות לחובתו של הנהג נקודות. הנקודות נספרות לתקופה של 4 שנים, וכשמגיעים לתקרת הנקודות ולא מבצעים את החובות (קורס נהיגה מונעת, למשל) וכן לא משלמים את הדו"חות – רישיון הנהיגה נשלל והנהג מועבר לבדיקות במרב"ד. לחלופין, לא כל דו"ח הינו מוצדק ודורש תוספת נקודות – לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה אשר ביכולתו לבטל את הדו"ח או להפחית את מספר הנקודות.
  • פסילה מנהלית – פסילה מנהלית היא פסילה המתבצעת בשטח על ידי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, כלפי נהג שנתפס בביצוע עבירת תנועה. החלטת קצין המשטרה לוקחת בחשבון מספר דברים: הרשעות קודמות, מקצוע הנהג, ותק שנות הנהיגה ועוד. קצין המשטרה מוסמך לפסול את הנהג לתקופה של 30 יום, 60 יום או 90 יום על פי חומרת העבירה (נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת סמים נחשבות לעברות החמורות ביותר). על מנת להשיב את רישיון הנהיגה יש צורך לעבור בדיקות במרב"ד.

מי רשאי לפסול את רישיון הנהיגה?

את רישיון הנהיגה פוסל שוטר בטח, ואחריו יגיע זימון אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. במקרים אחרים, במידה ומדובר בשלילה מסיבות רפואיות, את רישיון הנהיגה פוסלת בפועל רשות הרישוי, לאחר שקיבלה את המלצת המרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים). ברוב המוחץ של המקרים, המלצתו של המכון מתקבלת ברשות הרישוי כלשונה.

מה אני צריך לעשות ברגע שנשלל ממני רישיון הנהיגה?

על מנת להשיב את רישיון הנהיגה, יש צורך לעבור סדרת בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. יש להגיע מצוידים במסמכים הרפואיים ולהתכונן היטב ליום ארוך ומשמעותי הכולל בדיקות רפואיות כלליות, בדיקות נפשיות וכן בדיקות ספציפיות מאוד הנוגעות לסיבת השלילה (למשל, בדיקה של נקרולוג במידה ומדובר באדם שרישיונו נשלל בעקבות שימוש בסמים). לעורך דין תעבורה יש חשיבות גבוהה ביותר על מנת לקבל את רישיון הנהיגה בהקדם – החל מבחינת ראיות ועד לייצוג בוועדות. חשוב לזכור שעורך דין תעבורה הינו מומחה בחוק, ומצד שני – מומחה בכל הקשור לנהיגה וזכויות הנהג.

כיצד מקבלים את הרישיון בתום הפסילה?

נהג אשר רישיון הנהיגה שלו נפסל על ידי קצין משטרה, יקבל את רישיון הנהיגה שלו בתום התקופה ביחידה שערכה את הדו"ח בעניינו. במידה ולא יגיע לקבל את הרישיון, הרישיון ישלח באמצעות הדואר לתיבתו. יש לקחת בחשבון, שמשלוח הרישיון אורך מספר ימים, וחבל על כל רגע אחרי תקופה ארוכה ללא אפשרות לנהוג. מנגד, נהג שרישיון הנהיגה שלו נפסל על ידי רשות הרישוי או על ידי בית המשפט, יקבל את רישיונו במשרד הרישוי. נהגים שרישיון הנהיגה שלהם נפסל על ידי בית משפט, יידרשו להגיע בתום תקופת השלילה עם טופס הפקדת רישיון, כתב אישום וגזר דין.

לאן נוסעים מכאן? לרשתות מכוני הרישוי המובילות...

דינמומטר
טכנוטסט
קומפיוטסט
Rent a Car - השכרת רכב Car Sale - מכירת רכב ליסינג תפעולי

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון